Festés, mázolás, tapétázás
FALFESTÉS
A falak festéséről sokan azt hiszik, hogy egyszerű munka, csak a kiválasztott színt kell megvenni és indulhat is a móka. Ez nagyrészt a televíziós hirdetéseknek is köszönhető, ezért többször találkozhat az ember olyan „festő mesterrel”, aki sok kellemetlenséget okozhat a megrendelőnek.
A festés előkészületei:
-A fal megvizsgálása: Minden esetben első lépésként szükséges a fal állapotának felmérése, hogy megtudhassuk alkalmas e a meglévő felület az új festék felvitelére.
-A régi festékréteg eltávolítása: A meglévő réteget el kell távolítani, le kell kaparni vagy le kell áztatni.
-Vakolat javítása: Előfordulhat, hogy a vakolat nagyobb részeken levált. Itt javítani kell a felületet.
-Glettelés készítése, javítása: Ha a fal felülete teljesen egyenletes, akkor nincs szükség a glettelés javítására. Új épületeknél gletteléssel lehet elérni a megfelelő fogadó felületet.
-Felület csiszolása
-Új épület esetén az első 3 lépésre nincs szükség. Glettelés és csiszolás után készíthetjük a kiragasztásokat ott, ahol nem szeretnénk a felületet festeni.
-Felület alapozása
-Festés készítése a szükséges rétegben.
Falfesték fajták:
-Diszperziós falfesték: A diszperziós falfesték a legelterjedtebb, ugyanis ezt a legkönnyebb használni, és az ára is kedvező. Számos előnye közül az egyik, hogy szinte bármilyen felületre, vagy korábbi festésre felvihető. Filmszerű bevonatot képez a falon, és igen gyakran egyetlen réteg is elegendő a fedéshez. Hátránya azonban, hogy párafékező hatású, több rétegben akár párazáróvá is válhat.
-Mészfesték: Régebben szinte mindenki mészfestéket használt. Olcsó, szagtalanító, fertőtlenítő hatású, viszonylag egyszerű vele dolgozni és környezetbarát megoldás. Hátránya, hogy több réteget kell felvinni ahhoz, hogy megfelelően fedje a felületet, és a többi festékhez képest gyakrabban kell javítani, újra festeni.
-Szilikátfesték: Ez a fajta azonban majdnem minden kritériumnak megfelel, amit elvárhatunk egy festéktől. Remekül fed, páradiffúziója kiváló, ugyanakkor a nedvességet nem engedi bejutni a falba, és kiválóan ellenáll a környezeti hatásoknak. A régebben diszperzióval festett falra viszont nem alkalmas, arra diszperziós szilikátfestéket kell használni.
-Szilikonfesték: A legújabb kutatások terméke, amely rendelkezik Mindazok kall az előnyökkel, amelyekkel társai, csupán egyetlen hátránya van, az pedig a meglehetősen magas ár.
TAPÉTÁZÁS
A tapétázás első és egyik legfontosabb pontja az Ön igényeinek megfelelő tapéta kiválasztása, és a fogadó felület kialakítása. A választásnál figyelembe kell venni az adott lakás méretét, stílusát, formáját. A színek megfelelő kombinálásával, nem csak a belső terek hangulatát tudjuk alakítani, hanem a térérzetünket is befolyásolhatjuk.
Tapétázás menete:
-Igényeinknek megfelelő tapéta kiválasztása (javasoljuk, hogy a szükséges mennyiségnél 10-15 %-kal többet vásároljanak meg)
-Régi tapéta eltávolítása
-Felület előkészítése: por, repedés, olaj, zsír, szennyeződés- és penészmentes legyen.
-Ragasztó bekeverése, előkészítése
-Falfelület alapozása
-Tapétázás készítése
MÁZOLÁS
A mázolás célja az asztalos- és fémszerkezeteket érő külső hatások elleni védelem. Ilyen hatások a nedvesség, vegyi és mechanikai hatások, az időjárás. A mázolási munkák készítése eltér, attól függően, hogy milyen anyagú szerkezetet kell bevonni (fa-, fém-, falfelületek).
Fém felület mázolása
A mázolás megkezdése előtt a felületet elő kell készíteni. A rozsdát, olaj és zsírszennyeződéseket kémiai vagy mechanikai úton el kell távolítani. A teljes száradást követően tudjuk elkezdeni a rozsda gátló alapmázolást.
– rozsda eltávolítása kémiai vagy mechanikai úton
– porolás és szennyeződések eltávolítása
– rozsda gátló alapmázolást
– szükség szerint tapaszolás
– alapmázolás
– csiszolás, porolás
– második mázolás
Fa felületek mázolása
A fa száraz, pormentes legyen. Nedves fára mázolni tilos! A szerkezet sérülés és repedésmentes legyen.
A mázolás utolsó szakasza a zománc felület elkészítése. A második mázolás száradását követően ismét átcsiszoljuk és portalanítjuk a felületet. Az ajtólapok és ablakszárnyak zománcozását oldalanként készítjük és fektetve tároljuk száradásuk végéig.
Színtelen, áttetsző fényezések, lazúrfestés
A fa természetes megjelenését teszi lehetővé, és ez által látható marad a fa erezete. Kellemes hangulatot teremthetünk belső és külső térben egyaránt.